Jakie błędy mogą się pojawić przy zawieraniu umów deweloperskich?
Nie ulega wątpliwości, że większość z nas marzy po jakimś czasie o własnych czterech kątach. Z całą jednak pewnością należy zwrócić uwagę na fakt, że budowa domu lub zakup bycia to dość kosztowne inwestycje.
Na pewno więc należy przygotować się na duże wydatki. Warto rzecz jasna od wczesnych lat gromadzić oszczędności, które zechcemy przeznaczyć na wyżej wspomniany cel, jednak nie zapominajmy też o tym jak bardzo ważne jest toż, by wiedzieć czego się chce.
Jeżeli zamierzamy wybudować dom, sprawa jest coś bardziej skomplikowana niż kupno gotowego już bycia w tak zwanym stanie deweloperskim. Nie ulega jednak wątpliwości, że jeżeli zechcemy zakupić mieszkanie czy je wynająć będziemy musieli postarać się zawrzeć umowę z odpowiednim deweloperem. Nie da się ukryć, że zawieranie umów z deweloperami może być ciężkie i przyjemne.
Nierzadko bywa jednak i tak, że zawieranie umów deweloperskich obfituje w wiele trudności i mamy do czynienia z nieścisłościami. Przede wszystkim zanim zawrzemy jakąkolwiek umowę deweloperską, musimy odpowiedzieć sobie sprawę z tego kim tak faktycznie jest deweloper. Deweloper to nikt inny jak osoba prawna albo osoba fizyczna, która zwraca się szeroko pojętą inwestycją w rynek nieruchomości.
Następnie należy zastanowić się nad tym czym tak jest umowa deweloperska. Legalną definicję tejże umowy zawiera Ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu lub domu jednorodzinnego.
W myśl brzmienia przepisów wyżej wymienionej Ustawy, umową deweloperską jest umowa na bazie której deweloper postanawia zobowiązać się do przeniesienia na nabywcę prawa do własności lokalu, użytkowania wieczystego lokalu lub przeniesienia prawa do własności domu jednorodzinnego.
Nabywca musi rzecz jasna uiścić odpowiednia kwotę pieniężną. Nie ulega wątpliwości, że tak byłoby postarać się uniknąć podstawowych błędów przy podpisywaniu umowy deweloperskiej. Najpoważniejszym błędem na który można się narazić jest sporządzenie umowy w postaci innej niż forma aktu notarialnego. Taki błąd skutkuje nieważnością umowy. Na szczęście szkolenia dla deweloperów są w stanie sprawić, że będziemy znać wszystko na temat umów deweloperskich.
Komentarze
Prześlij komentarz